Roboski 254. Hafta Basın Açıklaması

Roboskili aileler ve onların temsilcisi olan Ferhat Encu’nun haksızlık karşısında bugüne kadar takınmış oldukları tavır adaletin ölçüsü olmaya devam edecektir.

Halkımıza ve Kamuoyuna

Devletin Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine yaklaşımı 90’lı yılları aratmayan bir noktaya gelmiş durumda. Mağdur siyaseti ile gelip Türkiye’nin en mağdur kesimi olan Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine en zalim yöntemler ile yaklaşan mevcut iktidar toplumun sinir uçlarına basan, toplumu kamplara ayıran, acıları derinleştiren, toplumsal travmalar yaratan icraatlar ile yoluna devam ediyor.

28 Aralık gecesi çoğunluğu çocuk 34 yakınımızın hunharca  savaş uçakları ile katledildiği bu iktidar döneminde sorumluların bulunup yargılanmasını beklerken iktidarın biz Roboski’li Ailelere gittikçe artan bir dozda saldırması, irademizi gasp etmeye çalışması ülkenin de gelmiş olduğu noktaya iyi bir örnektir.

Roboski’de bir katliama imza atan devletin yöneticilerinin ülkeyi bir şiddet ve hukuksuzluk sarmalına sürüklemeleri toplumun kaygılarını gittikçe arttırmıştır. 7 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan sonucu hazmedemeyen hükümet barış sürecini bitirip yeni bir savaş konseptini devreye koydu. Ardından yapılan 1 Kasım seçimlerinde bütün engellemelere rağmen mecliste istediği aritmetiği elde edemeyince bu sefer seçilmiş halk vekillerine saldırmaya başladılar.

Daha önce yüzlerce siyasetçisi gözaltına alınan HDP’ye 3 Kasım gecesi yapılan operasyonlar ile 12 seçilmiş milletvekili gözaltına alındı. Aralarında her iki eşbaşkanında olduğu 9 milletvekili tutuklandı. 7 Haziran ve 1 Kasım’da Şırnak Milletvekili olarak seçilmiş olan Ferhat Encu Roboski katliamında kardeşini ve birçok akrabasını kaybetmişti. Seçim bölgesinde yüzde doksana yakın bir oy oranı ile seçilmiş olan Ferhat Encu gözaltına alınıp tutuklanan milletvekillerinden biridir.

Roboski katliamından sonra devlet Ferhat Encu şahsında Roboskililerden özür dilemesi gerekirken adeta Ferhat Encu şahsında Roboski halkını cezalandırdı. Defalarca kez yargılandı, asker ve polisin saldırısına uğradı. Mecliste linç edilmeye çalışıldı. Bizzat siyasetçileri tarafından hedef gösterildi. Ama davasından tek bir adım geri atmayan Sayın Ferhat Encu’yu şimdi de tutuklamak suretiyle cezalandırmaya çalışıyorlar. Katliamdan sonra köyü ziyaret eden Kaymakamı protestosunda Ferhat Encu’nun kendisini darp ettiği yönünde bir iddia ile hakkında açılan davada ilk gözaltına alındığında ifadesi alınmış ve serbest bırakılmıştı. Daha sonra 5 defa daha bu dava ile ilgili gözaltına alındı ve her defasında ifadesi alındığı anlaşıldıktan sonra serbest bırakıldı. Bu dosya bahane gösterilerek terör örgütüne üye olmaktan dolayı bir halkın iradesini tutuklamak devletin yargısının ve demokrasisin iflas etmiş olduğunun en açık örneğidir.

Bilerek ve kasten 34 sivil vatandaşın katillerini bulup yargılamak yerine kardeşi ve akrabalarını kaybetmiş olan Şırnak Milletvekili Ferhat Encu’yu böyle bir davadan dolayı tutuklamak devletin yaklaşık 100 yıldır bölgeye ve bölge halkına olan yaklaşımının açık bir tezahürüdür.

Devletin bütün kademelerinden geri dönmüş, yargı safhası skandal düzeyde hataları barındıran Roboski davası son olarak Anayasa Mahkemesi tarafından da reddedilince Sayın Ferhat Encu’nun girişim ve gayretleri ile dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşındı. Bu davanın peşini bırakmayacağı ve halkı ile her zaman beraber olup bütün zulüm ve haksızlıkların üzerine gideceğini anladıklarında Ferhat Encu’ye devletin yaklaşımı daha sert ve daha hukuksuz bir hal aldı.

Roboskili aileler ve onların temsilcisi olan Ferhat Encu’nun haksızlık karşısında bugüne kadar takınmış oldukları tavır adaletin ölçüsü olmaya devam edecektir. Bu ölçü gelinen noktada iktidarın yoğun bir saldırısına maruz kalmış olsa bile adaletin tecelli edeceği gün gelene kadar biz Roboskilierin ve Ferhat Encu’nun bu mücadelesinin devam edeceğinden kimsenin bir şüphesi olmasın.

Roboskili Aileler Adına Veli Encu