Komün adına basın açıklamasını Yannis Vasilis Yaylalı okudu. Yannis ilk olarak “20 Temmuz 2015 günü Suruç’ta Amara kültür merkezinde, Kobane’nin yeniden inşaa sürecine destek vermek için,Kobane’ye gitmeyi bekleyen 300 kişiye yakın SGDF üyeleri ve aktivistlerine hunharca bir saldırı gerçekleşmiş ve bu saldırı sonucu iki vicdani retçinin de aralarında olduğu 31 insanımız yaşamını yitirmiş ve yüzlerce yaralı değişik hastanelerde tedavi görmektedir.

Roboski: 4. yıl dönümü için Vicdani Ret çağrısı

Meral Geylani

“Roboski ‘den Suruç’a katleden devletin hiçbir koşulda askeri olmayacağım”

Roboski katliamının 4. yıl dönümü için Vicdani Ret çağrısı 

Roboski’de yaşayan Barış için Aktivite komünü üyeleri Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı Roboski katliamının 1. yılından itibaren geleneksel hale gelen vicdani ret verme çağrısını katliamın 4. yılı için Roboski’den yaptılar. Bu yılki çağrı ile 20 Temmuz 2015’te meydana gelen ve 31 kişinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan Suruç katliamı için ilk olarak Necdet Encu Vicdani Ret’dini verdi. Barış için Aktivite komününün çağrısının Basın açıklaması Roboski-Der’de yapıldı. Basın açıklamasına komün üyeleri Meral Geylani, Yannis Vasilis Yaylalı , Şırnak HDP milletvekili Ferhat Encu, vicdani ret’tini açıklamak üzere Necdet Encu katıldı. Ayrıca Necdet’in Roboskili arkadaşları da basın ve vicdani ret açıklamasına destek verdiler.Basın açıklaması sırasında üzerlerinde “Roboski’den Suruç’a katliamlara karşı vicdani ret veriyoru” “Roboski katliamının 4. yıldönümü için vicdani ret çağrısı ” yazan pankart ve ” Suruçta Katliam var& hashtag’li döviz dikkati çekti

“Bu saldırının siyasi sorumlusunun AKP hükümetidir”

Komün adına basın açıklamasını Yannis Vasilis Yaylalı okudu. Yannis ilk olarak “20 Temmuz 2015 günü Suruç’ta Amara kültür merkezinde, Kobane’nin yeniden inşaa sürecine destek vermek için,Kobane’ye gitmeyi bekleyen 300 kişiye yakın SGDF üyeleri ve aktivistlerine hunharca bir saldırı gerçekleşmiş ve bu saldırı sonucu iki vicdani retçinin de aralarında olduğu 31 insanımız yaşamını yitirmiş ve yüzlerce yaralı değişik hastanelerde tedavi görmektedir. Suruç katliamın da yaşamlarını yitiren genç yoldaşlarımızı minnet ile anarken,ailelerine,yoldaşlarına sabır diliyoruz. Yine Suruç katliamında yaralı kurtulan genç yoldaşlara da acil sifalar diliyoruz” diye belirtti. Daha sonra Vasilis ” bu acımasız saldırıyı kim gerçekleştirirse gerçekleştirsin, bu saldırının siyasi sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu”  ifade etti.


PicsArt_1437654867844Vasilis  en son olarak “toplumunun duygu ve düşüncede bölünmesine karşı en iyi panzehirin Vicdani ret olduğunu ifade ederek; Barış için aktivite komünü olarak çağrımız ile, Roboski katliamının birinci yıl dönümü için başlattığımız ve geleneksel hale gelen, bugün daha fazla ihtiyaç duyduğumuz vicdanlarımızı harekete geçirmesi anlamında ayrıca Suruç katliamını yapanlara en iyi cevap niteliğinde düşündüğümüz ,Roboski’de yaşadığımız katliamın 4.yıl dönümü için bir kere daha herkesi vicdani ret vermeye davet ediyoruz” diyerek Vicdani Ret çağrısı yaptı.

“Savaşları red eden , ölüp öldürmek istemeyen gençleri vicdani ret vermeye çağırıyoruz”

Daha sonra basın açıklamasına destek için gelen Halkların Demokratik partisi (HDP)  Şırnak Milletvekili Ferhat Encu Roboski katliamının 4. yıl dönümü için vicdani ret çağrısı için kısa bir açıklamada bulundu.  Ferhat “Bu şavaşın bir parçası olmak istemeyen , kendi kardeşine karşı silah almak istemeyen gençlerin bu hakkı elde etmeleri gerekiyor” diye belirtti. Daha sonra “Devletin zorunlu askerliği yıllardır biz gençlere  dayatmış olduğunu” ifade eden Ferhat “bu durumun herhangi bir insani yanı olmadığı temel hak ve hürriyetlere aykırı olduğunu hepimiz bilmekteyiz” dedi.  20 Temmuz’da gerçekleşen Suruç katliamına da değinen Ferhat Encu “Türkiye’nin birçok yerinden gelerek savaştan etkilenen Kobaneli çocuklar için çalışma yürütecek ve ayrıca IŞİD ile gerçekleşen savaş sürecinde  yıkılan Kobane’nin Yeniden inşasına katkıda bulunacak adeta  Türkiye’den Kobane’ye gençlik köprüsü kurulacaktı. Işid ‘e her türlü desteği sunan güçler hunharca oluşturulmak istenen bu gençlik köprüsüne saldırdılar” diye ekledi.Son olarak ta  Ferhat Encu “Bu saldırılar SGDF’li gençlerin açıkladığı gibi bizleri yıldıramayacak ve birliğimizi kuvvetlendirecektir. Bu anlamı ile savaşları red eden , ölüp öldürmek istemeyen gençleri vicdani ret vermeye çağırıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“Roboski ‘den Suruç’a katleden devletin hiçbir koşulda askeri olmayacağım”

Son olarak’ta Roboski katliamında akrabalarını kaybeden Necdet Encu vicdani ret’dini açıkladı. Necdet , “Roboski katliamının üzerinden tam dört yıl geçmiş olmasına rağmen  bir onbaşı bile yargının önüne çıkarılmamıştı”diye belirtti. “Roboski katliamın da bir çok yakınını kaybeden bizler yıllardır adalet için mücadele vermemize rağmen, her türlü adalet arayışımız devlet tarafından bastırılarak, bir çok saldırıya acımasızca maruz kaldık” diye ekledi. Necdet “Biz Roboski katliamı dosyasın da  bir adım dahi yol alamayacağımızı , bizden sonra gerçekleştirilen Reyhanlı, Diyarbakır, ve Suruç saldırılarına baktığımızda anlıyoruz” dedi. Reyhanlı katliamının üzeri bir çırpıda kapatıldığını ifade eden Necdet “Diyarbakır mitingine saldırı yapan Işid’li teröristi polis önce gözaltına alıp,daha sonra katliamı yapsın diye bırakmıştır” diye ekledi.  Necdet son olarak” Tüm bu katliamların hesabını vermemişken,hatta çoğunun hazırlayıcısı TC devleti iken , beni hangi hak ile askerlik yapmaya çağırıyor,Roboski ‘den Suruç’a katleden devletin hiçbir koşulda askeri olmayacağımı ifade ederken vicdani rettimi açıklıyorum” dedi.


PicsArt_1437636984382Necdet Encu’nün Vicdani Ret açıklaması

Roboski’den Suruç’a katleden devletin askeri olmayacağım

Roboski katliamının üzerinden tam dört yıl geçmiş olmasına rağmen  bir onbaşı bile yargının önüne çıkarılmamıştır. Roboski katliamın da bir çok yakınını kaybeden bizler yıllardır adalet için mücadele vermemize rağmen, her türlü adalet arayışımız devlet tarafından bastırılarak, bir çok saldırıya acımasızca maruz kaldık. Biz Roboski katliamı dosyasın da  bir adım dahi yol alamayacağımızı , bizden sonra gerçekleştirilen Reyhanlı, Diyarbakır, ve Suruç saldırılarına baktığımızda anlıyoruz.

Fransa da gerçekleşen Işid saldırılarında tüm Avrupa birlik halinde Işid terörüne karşı ortak hareket sağlayabilmişken, En son Suruç’da  Işid teröristlerinin saldırısın da  gördüğümüz gibi, Devlet,kolluk kuvvetleri,ve basın hep birlik olup nerede ise katliam da yaşamlarını kaybeden gençleri suçlayan bir tavrı içerisine girmişler ve HDP’nin Işid terörü gündemi  ile meclisi olağanüstü toplanma çağrısına diğer partiler  duyarsız kalarak, Işid terörüne bakışlarını ortaya koymuşlardır.

Suruç’ta Amara kültür merkezinde Kobane’nin inşaası için Kobani’ye gitmek üzere bekleyen gençler bombalı saldırıya maruz kalmış, bombalı saldırı sonrası yaralılarını kurtarmaya çalışanlara, burada bir devlet klasiği olmuş olan mağdura yine  kolluk kuvvetlerin saldırısını gördük, polis gaz ile yaralıları kurtarmak isteyen yurttaşlara acımasızca saldırmıştır.Daha sonra Işid teröristlerinin Suruç saldırısını kınamak için sokaklara çıkan yurttaşlara  polis her taraf da acımasızca saldırmıştır.

Reyhanlı katliamının üzeri bir çırpıda kapatılmış, Diyarbakır mitingine saldırı yapan Işid’li teröristi polis önce gözaltına alıp,daha sonra katliamı yapsın diye bırakmıştır.Tüm bu katliamların hesabını vermemişken,hatta çoğunun hazırlayıcısı TC devleti iken , beni hangi hak ile askerlik yapmaya çağırıyor,Roboski ‘den Suruç’a katleden devletin hiçbir koşulda askeri olmayacağımı ifade ederken vicdani rettimi açıklıyorum.

Necdet Encu